Leto jedine s Merinom

Existujú len dva typy ľudí – tí čo leto milujú a tí, čo by ho najradšej oželeli. Či už patríte k prvej alebo druhej skupine, isto nám dáte za pravdu, že stúpajúca ortuť teplomera dokáže každého potrápiť. Len si to predstavte. Od rána je vonku tridsaťpäť, slnko praží, vzduch sa nehýbe a v byte sa dá vydržať len s chladeným nápojom v ruke a vrčiacim ventilátorom za chrbtom. Pri predstave prechádzky v parku, či výstupe na nejaký kopec, sa vám pred očami ako prvé vybavia mapy na prepotenom tričku – a keď do toho zafúka nejaký vetrík stávate sa skvelým kandidátom na prechladnutie. Nehovoriac o žiarivých letných outfitoch zo syntetických materiálov, ktoré  sú síce na oko príťažlivé, no koža vám pod nimi nedýcha,  poprípade sa vám vyhodí „parádny“ červený fľak, ako reakcia na farbu nevystopovateľného pôvodu.

Dnešné letá už dávno nie sú také, ako si pamätáme z našich detských čias. A keďže nepatríme k domasedom, aj tieto horúce mesiace, si vieme užiť naplno. Či už pri objavovaní  krás našej krajiny, turistikách, alebo len tak s priateľmi na záhrade, v bazéne, pri dobrej grilovačke. Merino je naša záchrana. Že vám to nejde dokopy? Ovčia vlna a horúce augustové dopoludnia? Na prvý pohľad to znie možno trochu zvláštne, pretože v našich zemepisných šírkach si spájame vlnu hlavne so zimou, snehom a lyžovačkami, no keď sa bližšie zamyslíte, ovečky sa v lete len tak nevyparia. Ich vlna má totiž mnoho skvelých vlastností, ktoré fungujú aj v lete:

V prvom rade – merino je 100% prírodný materiál, ktorý má vynikajúce termoregulačné vlastnosti. To, že v zime hreje, je všetkým jasné, no vynikajúco poslúži a pri vysokých teplotách, pretože v lete chladí.

Má prirodzenú UV ochranu. Na trhu existuje mnoho druhov odevov poskytujúcich ochranu pred škodlivým slnečným žiarením. Drvivá väčšina z nich je však zhotovená zo syntetických materiálov, ktoré nemajú na pokožku práve najpriaznivejší vplyv. Merino vlna má prirodzený slnečný faktor (min. UPF 25).

Vyznačuje sa  vysokou absorpčnnou schopnosťou.  Narozdiel od syntetických materiálov, merino vlna odvádza pot a vlhkosť pomocou odparovania priamo od pokožky namiesto toho, aby ich najprv nasala, čím vytvára pocit ochladenia. Samozrejme, merino nezabráni poteniu, kotré je pre ľudských organizmus prirodzené, no zaistí, že sa napriek tomu budete cítiť pohodlne a v suchu.

Je hypoalergénne. Túto vlastnosť ocenia  najmä všetci atopici, ekzematici a ľudia s citlivou pokožkou.  Merino dokáže eliminovať roztoče, baktérie a rôzne mikroorganizmy, navyše  má samočistiaci efekt.

Je priedušné a rýchloschnúce v merino oblečení môže pokožka dýchať. Rýchloschnúce vlastnosti ocenia nielen dospeláci, ale aj rodičia najmenších detí. Spotený chrbátik pri cestovaní v autosedačke už nebude žiaden problém.  

Neraz sa nám pri predstave vlneného oblečenia vynoria spomienky na svetre, ktoré „hrýzli.“ Oblečenie z merina je naopak veľmi jemné, nedráždi pokožku a môžu ho nosiť naozaj všetci aj najmenšie detičky s tou najcitlivejšou pokožkou. 

Vďaka lanolínu, ktorý sa prirodzene nachádza vo vlnených vláknach je oblečenie čiastočne vodoodpudivé. Nemá síce funkciu pršiplášťa a pred poriadnou letnou búrkou vás neochráni, no prvú rannú rosu si môžete vychutnať v suchu.

Na rozdiel od oblečenia z iných materiálov je  merino antibakteriálne. Aj keď máte tričko po celodennom nosení spotené, stačí ho vyvetrať a na druhý deň si ho môžete opäť obliecť bez toho, aby ste ho prali. Dobré, nie? 

Bodkou za všetkými pozitívnymi vlastnosťami, ktoré oblečenie z merino vlny má, je nepochybne aj šetrnosť k životnému prostrediu. Je totižto vytvorené z obnoviteľných zdrojov a biologicky rozložiteľné. Snáď sme vás aspoň trochu inšpirovali vo výbere vhodného oblečenia do horúcich letných dní. Ako sa hovorí lepšie je raz vyskúšať ako stokrát o niečom čítať. Za nás leto jedine s merinom.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ďalšie články

Ako obliecť našich najmenších do šatky alebo ergonosiča?

Mamičky prechádzajúce sa po ulici so šatkou alebo nosičom už nezažívajú tie zvedavé pohľady a poznámky: „Za našich čias sa také nerobilo, to je teraz taká móda.“ Nosenie detí v …

Čítať článok

Šťastné a veselé VIANOCE

Dni sú čoraz kratšie, vonku za oknami snáď aj poletuje sneh, balkóny zdobia svetielka, deti píšu listy Ježiškovi, domácnosti začínajú rozvoniavať horúcim čajom a koláčikmi. Najkrajšie sviatky v roku pomaly klopú na dvere. …

Čítať článok

S merinom je všetko ľahšie

Dlho som sa odhodlávala, či mám vôbec napísať niečo k tejto téme. Úprimne popri mamovaní mi neostáva veľa voľného času a tak len rýchlo ťukám do klávesnice, zatiaľ čo synáčik sladko odfukuje …

Čítať článok

Vyhľadávanie