Šťastné a veselé VIANOCE

Dni sú čoraz kratšie, vonku za oknami snáď aj poletuje sneh, balkóny zdobia svetielka, deti píšu listy Ježiškovi, domácnosti začínajú rozvoniavať horúcim čajom a koláčikmi. Najkrajšie sviatky v roku pomaly klopú na dvere. Vianoce by mali byť o láskavosti, pokoji, porozumení, stíšení sa a odpustení.

Ostatné roky čaro a pokoj sviatkov nahradili umelé ozdoby, umelá čečina, bláznivé nakupovanie potravín, ešte bláznivejšie nakupovanie čo najdrahších darčekov a s tým všetkým spojená nervozita. Všetko toto naháňanie sa a bláznovstvo trochu spomalila stále prebiehajúca pandémia. Mnohí si povedia, že Vianoce už nie sú to, čo kedysi bývali. Veru, nie sú. Dostali sme príležitosť prehodnotiť naše doterajšie žitie. Naozaj potrebujeme tri vedrá pomarančov? Nestačilo by jedno, keď tie dve potom aj tak hnilé vyhodíme? Naozaj potrebujeme každý rok meniť a kupovať novú vianočnú výzdobu? Nestačí nám minuloročná? Naozaj potrebujeme televízor na celú stenu a domáce kino, len aby sme mohli pochváliť pred známymi, že na to máme?

Samozrejme, že darčeky sú neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Skúsme to ale urobiť tento rok inak. Áno, je ťažké odolať „čiernym piatkom“ a dychberúcim zľavám, ktoré v podstate až takými zľavami nie sú. Veľké značky majú krásne nablýskané reklamy už od polovice októbra a snažia sa nás presvedčiť, že práve ich produkt nás pod stromčekom najviac poteší.

Žiaľ, takéto masívne nakupovanie nezanechá po sebe len kopu roztrhaného baliaceho papiera kdesi pri smetnom koši, ale má oveľa väčší a ďalekosiahlejší dopad. Vyčerpáva prírodné aj ľudské zdroje. Za krásnou predraženou blúzkou, ktorá o mesiac už nebude v móde, alebo sa po dvoch praniach zničí, je kdesi znečistená rieka, otrávená pôda a v neposlednom rade človek, ktorý ju musel ušiť v neľudských podmienkach za pár centov. Častokrát sú zamestnancami tovární aj malé deti, pretože pri tak nízkych mzdách by jeden človek nedokázal uživiť celú rodinu. Je to smutné, ale nesmieme pred tým zatvárať oči! Deti by sa mali hrať a vzdelávať, nie šiť kabelky a oblečenie šestnásť hodín denne. Toto je téma, ktorá si zaslúži viac ako jeden článok. Keď už nie cez rok, aspoň na Vianoce by sme v sebe mali nájsť ľudskosť a zamyslieť sa.

Nemusíme hneď teraz zanevrieť na všetky darčeky, ozdoby a všetko krásno, ktoré robí Vianoce naozaj Vianocami. Skúsme nájsť alternatívy. Aby ste si nemuseli lámať hlavu, prinášame vám niekoľko tipov, ako mať Vianoce ekologickejšie a férovejšie. Zamerajte sa predovšetkým na lokálnosť. Na Slovensku je mnoho šikovných ľudí, ktorí tvoria naozaj krásne produkty, a keďže sú z nášho okolia, sú menšou záťažou aj pre prírodné zdroje. Vyššia cena by v tomto prípade nemala byť niečím, čo odradí, pretože je garanciou toho, že ľudia boli za svoju prácu spravodlivo ohodnotení.

Keďže sú nákupné centrá zatvorené a všetky vianočné trhy zrušené, môžete tvorcov podporiť aj cez internet. Mnohí z nich majú vlastné webové stránky, a tak len stačí zadať do prehliadača kľúčové slovo. Takto viete nájsť naozaj všetko, nielen udržateľnú módu, o ktorú sa snažíme my aj iní šikovní slovenskí tvorcovia.

Funkčné minimalistické kúsky, ktoré sú ľahko kombinovateľné. Oblečenie pre deti z certifikovaných materiálov, ručne robené sviečky, produkty od miestnych včelárov, keramikárov, výrobcov ekologickej a prírodnej kozmetiky, čokolády a kávy s garanciou fair-trade, dokonca aj ekologické hračky, ručne robené vianočné ozdoby, ktoré využijete niekoľko rokov, nie iba jednu sezónu. Keďže sa s Vianocami spája aj štedrosť, môžete potešiť ľudí aj organizácie, ktoré sú zamerané na pomoc tým, ktorí štedré Vianoce nepoznajú a našu pomoc potrebujú. Či už kúpite štedrú večeru ľuďom bez domova alebo granulky pre útulkáčov každé dobro sa počíta. Všetko viete zabezpečiť pár klikmi z pohodlia domova. Ako sa hovorí, kde je vôľa, tam je cesta.

Využime tohtoročné sviatky na to, aby sme sa o kúsok posunuli, aby sme boli lepší, ľudskejší, prajnejší, štedrejší a uvedomelejší. A aj udržateľnejší. Veď to robíme pre seba.

My z woollies vám z celého srdca ďakujeme za priazeň a podporu a prajeme Vám krásne a požehnané sviatky prežité v láskavom kruhu najbližších.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ďalšie články

Lepšie raz vidieť, než stokrát počuť

V predchádzajúcom článku sme vám priblížili našu cestu k zanechaniu čo najmenšej stopy. Z pohodlia pracovne sa o všetkom dobre píše. My sme chceli ísť ešte ďalej a presvedčiť sa …

Čítať článok

Naozaj je naše oblečenie rozložiteľné?

Človek odjakživa túžil po sebe zanechať nejakú stopu, aby sa na neho nezabudlo. Ten sen sa naprieč stáročiami a generáciami nezmenil. Dnes je viac než isté, že každý z nás nejakú stopu po sebe zanechá, otázkou je, aká bude veľká. Presne s touto myšlienkou sme do nášho woollies projektu išli. Chceli sme vytvoriť niečo, čo by nám uľahčilo život, no zároveň zanechalo čo najmenšiu stopu.

Čítať článok

Podcast s Woollies v Podnicaste: Už sme vrátili celú zásielku merina. Neprešla naším testom kvality

Vždy, keď máme možnosť povedať o našej značke, využijeme túto príležitosť na pripomenutie si cesty, ktorú sme absolvovali. Tentokrát sme o nás rozprávali v Podnicaste. Do Podnicastu sa vybral náš …

Čítať článok

Vyhľadávanie