Materiály

Merino vlna?

Merino je vlna z ovce plemena merino, ktoré má svoj pôvod v juhozápadnom Španielsku, odkiaľ sa koncom osemnásteho storočia rozšírilo do celého sveta. V súčasnosti je najväčším producentom merino vlny Austrália. Od vlny iných ovčích plemien sa merino odlišuje veľmi tenkým vláknom (11,5 – 24 mikrónov), čo z neho robí výnimočne jemný a mäkký materiál.

Vlastnosti merino vlny

Jemná

Merino vlna je veľmi jemná, ohybnejšia než hrubšie vlnené vlákno. To robí merino vlnu príjemnou na dotyk aj pre tú najcitlivejšiu pokožku.

Elastická

Prirodzená elasticita a nekrčivosť merino vlny pomáha oblečeniu natiahnuť sa s telom a vrátiť sa do pôvodného tvaru.

Priedušná

Merino vlna dokáže absorbovať a uvoľniť do ovzdušia veľké množstvo potu. Pomáha telu byť v suchu.

Termoregulačná

V reakcii na zmeny telesnej teploty merino vlna pomáha ostať v teple či schladiť.

Pohodlná

Merino vlna má sklon trením nevytvárať statickú elektrinu.

Absorbujúca zápach

Merino vlna dokáže vynikajúco absorbovať zápach z potu.

Prírodná a rozložiteľná

Keď sa merino vlna vráti do prírody, prirodzene sa rozloží v priebehu niekoľkých rokov, zanechávajúc v pôde hodnotné živiny.

UV ochrana

Merino vlna chráni pred UV žiarením omnoho účinnejšie ako väčšina syntetických či bavlnených látok.

STAROSTLIVOSŤ O VÝROBKY Z MERINO VLNY

Pranie

Výrobky z merino vlny perte naruby s odevmi podobných materiálov a farieb. Vždy zvoľte program na jemné pranie / vlnu, so zníženými otáčkami. Použite vhodný prostriedok na pranie vlny. Nepoužívajte aviváž. Neprekračujte maximálnu odporučenú teplotu prania. Práčku naplňte len do 1/3.

Sušenie

Žmýkajte veľmi jemne. Ideálne sušte rozložené na rovnej ploche. Vyhýbajte sa sušeniu na priamom slnku či v sušičke. Žehlite len keď je to naozaj nutné, prevrátené naruby na nízkej teplote.

Uskladnenie

Merino vlna môže byť napadnutá moľami. Pred dlhším či sezónnym uskladnením výrobky operte. Do čistej skrine nezabudnite vložiť repelent proti moliam.

Ochrana pred mechanickým poškodením

Vlna je na mechanické poškodenie náchylnejšia ako syntetické látky. Dávajte pozor na kontakt so zipsami, háčikmi, popruhmi, suchými zipsami, retiazkami, či doplnkami, ktoré by mohli výrobok poškodiť.

Bio bavlna

Bavlna je jedným z najpoužívanejších materiálov v textilnom priemysle, no bio bavlna tvorí len malé množstvo z celkovej produkcie. Na rozdiel od “obyčajnej” bavlny je tá bio pestovaná a spracovaná spôsobmi šetrnými k prírode, rešpektujúcimi práva zamestnancov a najvyššie nároky spotrebiteľov. Na ochranu pred škodcami sa nevyužívajú pesticídy a chemické hnojivá sú nahradené prírodnými. Bio bavlna sa väčšinou zbiera ručne a pri jej spracovaní sa používajú výhradne prírodné látky a farbivá.

STAROSTLIVOSŤ O VÝROBKY Z BIO BAVLNY

Pranie

Ako každá prírodná látka, aj bio bavlna sa, najmä pri prvom praní či praním na vyšších teplotách, môže mierne zraziť. Odporúčame aby ste na to mysleli pri výbere vhodnej veľkosti oblečenia. Prvý krát textilný výrobok operte samostatne, aby ste predišli možnému zafarbeniu ostatných textílii. Následne výrobky perte s textilom rovnakých farieb pri dodržiavaní pokynov na údržbu textilu.

Sušenie

Bavlna má dobrú pevnosť a trvácnosť, preto si pri sušení nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Opatrnejším zaobchádzaním a vyhýbaním sa extrémnym podmienkam však dokážete životnosť bavlneného výrobku i vzoru na ňom predĺžiť.

Ochrana pred mechanickým poškodením

Bavlna je na mechanické poškodenie náchylnejšia ako syntetické látky. Dávajte pozor na kontakt so zipsami, háčikmi, popruhmi, suchými zipsami, retiazkami, či doplnkami, ktoré by mohli výrobok poškodiť.

Certifikáty

Vyhľadávanie