Ako obliecť našich najmenších do šatky alebo ergonosiča?

Mamičky prechádzajúce sa po ulici so šatkou alebo nosičom už nezažívajú tie zvedavé pohľady a poznámky: „Za našich čias sa také nerobilo, to je teraz taká móda.“

Nosenie detí v dnešnej dobe, našťastie, nie je ničím výnimočným. Stáva sa štandardom a aj široká verejnosť sa pomaly, ale isto dozvedá o nesporných výhodách nosenia. Okrem toho, že máte voľné obe ruky, je dokázané, že nosené deti menej plačú a sú pokojnejšie, pretože prítomnosť blízkej osoby im vytvára pocit bezpečia. 

Dieťatko môžete začať nosiť v akomkoľvek veku a v ktoromkoľvek ročnom období. Či už sa rozhodnete  pre nosič, šatku, alebo budete striedať oboje, na trhu nájdete mnoho značiek. Je len na vás, ktorú si vyberiete. Dokonca na Slovensku máme zopár šikovných lokálnych výrobcov šatiek, nosičov aj nosiaceho oblečenia. My odporúčame SESTRICE, ktoré máme odskúšané na sebe a na vlastných deťoch

Čo si obliecť?

Okrem kvalitnej šatky či nosiča je nemenej dôležité zvoliť aj vhodný typ a spôsob oblečenia. Maminka alebo iný nosiaci (ocko, starý rodič, …) by mali mať na sebe oblečenie z prírodných materiálov. Najlepšia je bavlna alebo merino, keďže dieťatko si o vás bude opierať hlávku. Na základe našich skúseností môžeme povedať, že veľa mamičiek odporúča práve merino pre jeho vlastnosti – je termoregulačné a antibakteriálne. Keď je vlhké, nachladí a netreba ho tak často prať.  Tiež by ste sa mali vyhnúť syntetickým materiálom, gombíkom či aplikáciám, ktoré môžu byť pre dieťatko zbytočne rušivé.

Čo obliecť bábätku?

Od všadiaľ počúvame, že bábätká by mali mať oblečenú jednu vrstvu navyše ako dospelí, že by mali byť v teple, pretože ešte dobre neovládajú termoreguláciu svojho telíčka. Pri obliekaní dieťatka do nosiča však platí, že „menej je niekedy viac“ a, samozrejme, je potrebné brať ohľad na počasie a miesto pobytu. Budete s dieťatkom v interiéri, alebo idete na niekoľkohodinovú prechádzku do prírody začiatkom februára.?

Je dôležité držať sa základného princípu, a tým je vrstvenie. Zvoľte radšej niekoľko tenších vrstiev, ktoré môžete v prípade potreby pridávať alebo uberať. Základom by malo byť oblečenie z prírodného funkčného materiálu, ktoré je savé,  rýchlo schne, pomáha regulovať teplotu a nedráždi citlivú detskú pokožku. 

Ako prvú vrstvu odporúčame merino body, na nôžky nohavice alebo legíny z merina, a  ponožky.  

Na body môžete obliecť svetrík alebo kabátik, na nôžky ešte štucne, flísové alebo merino papučky. V zime určite nezabudnite na rukavičky.

Ďalšia vrstva oblčenia naozaj nie je potrebná, keďže dieťatko je v šatke alebo nosiči. Aj to považujeme za ďalšiu vrstvu. Navyše mu budete zdrojom tepla aj vy. Keď má na sebe ešte maminu mikinu a vrchnú neprefúkavú nosiacu bundu, viac mu netreba.

Aby sme nezabudli, na hlávku patrí čiapka, no praktickejšie je použiť merino kuklu, ktorá zároveň chráni aj krk.

Takto vystrojení môžete spolu v suchu a teple vykročiť v ústrety mnohým zážitkom a neprekvapí vás ani studené premenlivé počasie.

Za prvú foto ďakujeme milým sestrám Barborke a Slávke zo SESTRICE

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ďalšie články

Lepšie raz vidieť, než stokrát počuť

V predchádzajúcom článku sme vám priblížili našu cestu k zanechaniu čo najmenšej stopy. Z pohodlia pracovne sa o všetkom dobre píše. My sme chceli ísť ešte ďalej a presvedčiť sa …

Čítať článok

Naozaj je naše oblečenie rozložiteľné?

Človek odjakživa túžil po sebe zanechať nejakú stopu, aby sa na neho nezabudlo. Ten sen sa naprieč stáročiami a generáciami nezmenil. Dnes je viac než isté, že každý z nás nejakú stopu po sebe zanechá, otázkou je, aká bude veľká. Presne s touto myšlienkou sme do nášho woollies projektu išli. Chceli sme vytvoriť niečo, čo by nám uľahčilo život, no zároveň zanechalo čo najmenšiu stopu.

Čítať článok

Podcast s Woollies v Podnicaste: Už sme vrátili celú zásielku merina. Neprešla naším testom kvality

Vždy, keď máme možnosť povedať o našej značke, využijeme túto príležitosť na pripomenutie si cesty, ktorú sme absolvovali. Tentokrát sme o nás rozprávali v Podnicaste. Do Podnicastu sa vybral náš …

Čítať článok

Vyhľadávanie